Saopštenja za javnost

nSoft na ljestvici 500 najbrže rastućih tehnoloških kompanija u EMEA regiji

Technology EMEA Fast 500

Sarajevo, 15. decembra 2016. - Čak 39 kompanija iz Centralne Evrope uvršteno je na ovogodišnju rang-listu 500 najbrže rastućih tehnoloških kompanija regije koja obuhvata Evropu, Bliski istok i Afriku (Deloitte Technology Fast 500 EMEA), a poljski Codewise je ostvario najviši plasman zauzevši treće mjesto zahvaljujući svom rastu prihoda od 13.052 posto. Vodeća na ljestvici je švedska kompanija Fingerprint Cards iz sektora biometrike, koja je u protekle četiri godine zabilježila rast prihoda od 28.000 posto dok je nSoft d.o.o. iz Mostara zauzeo 55. s rastom prihoda od 1760 posto.

Deloitteova ljestvica obuhvata najbrže rastuće tehnološke kompanije u regiji Evrope, Bliskog istoka i Afrike (Evrope, Middle East and Africa, EMEA) i sastavlja se prema postotku povećanja poslovnih prihoda (prihoda od prodaje) u protekle četiri godine, odnosno u ovom slučaju počevši od 2012. do uključivo 2015. godinu.

„Ovogodišnje nadmetanje provedeno je u 28 zemalja Evrope, Bliskog istoka i Afrike. Kompanije na ljestvici ostvarile su prosječnu stopu rasta prihoda od 967 posto što je nešto niže u usporedbi s prošlogodišnjih 1.012,“ kazala je Sabina Softić, glavna Deloitteova partnerica za usluge revizije za Adriatic regiju, te nastavlja: “Najviši ostvareni četvorogodišnji rast prihoda od čak 28.126 posto ostvarila je švedska softverska kompanija Fingerprint Cards.”

„Inovativnost je više od pukog tehnološkog napretka; to je stanje uma,“ tvrdi Paul Sallomi, zamjenik predsjednika Deloittea LLP i rukovodioc za globalni sektor tehnologije, medija i telekomunikacija. „Pobjednici Deloitteovog programa 500 najbrže rastućih tehnoloških kompaniji u regiji EMEA svjesni su da je takav novi način razmišljanja ključan za poslovnu uspješnost. Radujemo se nastavku vodeće pozicije u uvođenju novih alata koji mogu podići kvalitetu življenja potrošača i poticati rast poduzetnika širom svijeta.“

Deset vodećih:

#

Država

Kompanija

Rast (%)

Sektor

1.

Švedska

Fingerprint Cards AB

28.126

Software

2.

Turska

Bilgikent Bilişim A.Ş

16.015

Hardware

3.

Poljska

Codewise Sp. z o.o. Sp. k.

13.052

Software

4.

Norveška 

Auka AS

11.487

Software

5.

Francuska

Horizontal Software

8.339

Software

6.

UK

Brain Labs Digital Ltd

8.255

Mediji

7.

Izrael

Magisto

8.119

Mediji

8.

Francuska

Chauffeur Privé

7.020

Software

9.

Austrija

wikifolio Financial Technologies AG

7.001

Software

10.

UK

GoCardless

6.661

Software

Codewise, poljska kompanija za rješenja u elektroničkom marketingu vodeća na ljestvici pedeset najbrže rastućih kompanija iz tehnološkog sektora Centralne Evrope, zauzela je treće mjesto. Kompanija je u periodu od 2012. do 2015. godine ostvarila povećanje prihoda za više od 13.000 posto.

"Čast nam je i ponosni smo plasmanom naše kompanije na trećem mjestu nadmetanja 500 najbrže rastućih tehnoloških kompaniji regije EMEA. Pobjeda na nadmetanju Zvijezda u usponu 2015., a zatim na ovogodišnjem glavnom nadmetanju Technology Fast 50 te na Big 5 Centralne Evrope dokaz su kontinuiteta naše uspješnosti. Prethodni uspjesi, kao i ovaj plasman u EMEA regiji, pojačava našu vjeru u sposobnosti i ambicije za izgradnju globalne kompanije iz Poljske. Čvrsto sam uvjeren da je ovo početak nečeg velikog.", kaže Robert Gryn, direktor Codewisea.

Sama regija Centralne Evrope zastupljena je sa 39 kompanija, od toga iz Poljske dolazi 15 kompanija, šest ih je iz Češke, četiri iz Slovačke, po tri iz Hrvatske, Rumunije i Mađarske, dok su Bosna i Hercegovina, Bugarska, Litva, Srbija i Slovenija svaka zastupljene s po jednom kompanijom.

Ove godine se po prvi put plasirala i jedna kompanija iz Bosne i Hercegovine, na 55. mjestu plasirao se nSoft d.o.o. iz Mostara sa četvorogodišnjim rastom prihoda od 1760%.

Kao i prethodnih godina, Francuska je imala najveći broj kompanija uvrštenih na ljestvicu (94), a sljede ju Ujedinjeno Kraljevstvo i Nizozemska.

U skladu s tradicijom i u ovogodišnjem izdanju izvještaja Deloittovih 500 najbrže rastućih tehnoloških kompaniji iz EMEA prevladavaju kompanije iz sektora softverskih rješenja, kojih ima više od polovice. Medijski sektor zastupljen je s 24 posto, a treći je sektor komunikacija s više od 10 posto sudionika.

„CentralnoEvropske kompanije sve su zastupljenije među najbrže rastućim tehnološkim kompanijama iz cijelog svijeta. Osobito dobivaju na važnosti one koje se bave nano tehnologijom, biotehnologijom i energijom.“ zaključuje Sabina Softić.

O Deloitteovom Programu petsto najbrže rastućih tehnoloških kompanija u regiji EMEA za 2016. godinu

Deloitteov Program 500 najbrže rastućih tehnoloških kompaniji u regiji EMEA (Deloitte Technology Fast 500™ EMEA Program) ima za cilj objektivno rangirati kompanije u sektoru s težištem na tehnološki ekosistem. Programom se daju priznanja kompanijama koje su u protekle četiri godine ostvarile najveće stope rasta u Evropi, na Bliskom istoku i u Africi (EMEA). Program se provodi uz podršku inicijativa pod nazivom „Deloitte Technology Fast 50“, kojima se određuje položaj tehnoloških kompaniji prema njihovom sjedištu ili tačno određenom geografskom području i odvija se pod vodstvom globalnog tima kompanije Deloitte Touche Tohmatsu za sektor tehnologije, medija i telekomunikacija. 

Deloitteov program petsto najbrže rastućih tehnoloških kompaniji u regiji EMEA za 2016. godinu, koji se provodi sada već šesnaestu godinu, obuhvaća 28 zemalja, među kojima su Belgija, Francuska, Finska, Njemačka, Italija, Nizozemska, Turska, Centralna Evropa i Ujedinjeno Kraljevstvo. Ovogodišnji pobjednici izabrani su na temelju postotka rasta prihoda u poslovnim godinama kroz razdoblje počevši od 2012. do uključivo 2015. godinu.
U 2016. godini, petsto najvećih tehnoloških kompaniji iz regije EMEA iz Deloitteovog programa ostvarilo je u razdoblju počevši od 2012. do uključivo 2015. godinu rast prihoda koji se kreće od 2.012 posto do čak 28.126 posto, uz vrijednost medijana od 967 posto.

Kriteriji koje poduzeća moraju zadovoljiti da bi bila uvrštena u ljestvicu su sljedeći:

  • moraju se baviti razvojem ili proizvodnjom vlastite zaštićene tehnologije ili na istraživanje i razvoj trošiti značajna kapitalna sredstva; 
  • u svojoj vlasničkoj strukturi ne smiju imati ovisne subjekte u pretežitom vlasništvu strateških subjekata. 
  • moraju imati sjedište u nekoj od zemalja sudionica;
  • moraju biti aktivna najmanje četiri godine i u baznoj godini imati najmanje 50.000 eura, a u tekućoj najmanje 800.000 eura poslovnih prihoda.
Je li Vam ovo bilo korisno