rozdzielanie funkcji zarządczej i właścicielskiej

Punkty widzenia

Rozdzielenie funkcji zarządczej i właścicielskiej

Newsletter Firm Rodzinnych (10/2017)

30 marca w Pabianiach k. Łodzi mieliśmy przyjemność spotkać się z Henrykiem Orfingerem (Dr Irena Eris S.A.) i Mateuszem Kowalewskim (Hortimex Plus). W stylowych wnętrzach Hotelu Fabryka Wełny, mieliśmy okazję wysłuchać historie sukcesu zaproszonych gości oraz wskazówki dla firm rodzinnych z perspektywy biznesów z wieloletnim doświadczeniem.

W najnowszym wydaniu:

  • Jaka była historia sukcesu firmy, która zaczynając od niewielkiego zakładu kosmetycznego w 1983 roku, stała się kosmetycznym imperium na międzynarodową skalę? 
  • Jaki jest przepis na udaną sukcesję firmy specjalizującej się od ponad 28 lat w dodatkach do żywności?
     

Skuteczna sukcesja. Dyskusja Henryka Orfingera oraz Mateusza Kowalewskiego

Sukcesor musi mieć predyspozycje

Henryk Orfinger (Dr Irena Eris S.A.) opowiedział o rodzajach i trudach sukcesji, o kluczowych umiejętnościach, jakim jest podejmowanie decyzji, zarządzaniu i zaufaniu do zespołu. Podzielił się niezwykle cennym spojrzeniem na kwestię sukcesji:

"Sukcesja dzieli się na dwie części. Jest sukcesja majątkowa (własnościowa) i sukcesja menadżerska. To są dwa różne obszary, które nie muszą być wcale połączone. Może być tak, że przekażemy majątek kolejnym pokoleniom, nie myśląc w ogóle o zarządzaniu, budując zarządzanie w sposób zewnętrzny. Dlatego, że zarządzanie jest największym problemem i największą trudnością. Zarządzanie wymaga predyspozycji sukcesora. To nie jest tak, że możemy powiedzieć kolejnemu pokoleniu ‘chcemy, żebyś to robił’. To nie wystarczy. Bardzo często robimy dzieciom krzywdę, zrzucając na nich ciężar prowadzenia przedsiębiorstwa. Bycie właścicielem to jest zupełnie co innego. Odpowiedzialność za bieżące zarządzanie to jest też zupełnie co innego i musimy sobie z tego zdawać sprawę i dopasowywać działania do tego, w jakiej sytuacji jesteśmy i w jakiej są nasze dzieci. "

Rozdzielenie funkcji zarządczej i właścicielskiej

Mateusz Kowalewski (Hortimex Plus)  podzielił się radami dla młodych sukcesorów. Omówił także kwestie rozdzielania funkcji właścicielskiej od zarządczej, oraz systemach zarządzania strategicznego. 

"Postawiliśmy na stworzenie mechanizmów i narzędzi, które pozwoliły rozdzielić funkcję właścicielską od zarządczej. Bardzo często, szczególnie w przedsiębiorstwach mniejszych, mamy do czynienia z taką sytuacją (i w pierwszym pokoleniu) że właściciel jest jednocześnie zarządzającym. Jeśli organizacja nie urośnie do takiego rozmiaru, że są już profesjonalne struktury zarządzania, to dużym wyzwaniem jest w pewnym momencie stworzenie narzędzi, które pozwolą właścielowi pozostać właścicielem a jednocześnie przestać być zarządzającym. To są takie narzędzia, które ja ogólnie nazywam systemem zarządzania strategicznego, czyli zdefiniowanie wizji przedsiębiorstwa, jego misji, określenie strategii funkcjonowania, wartości, które są istotne dla właściciela. Krótko mówiąc: stworzenie pewnych ram i wymagań, w ramach których zarządzający, czy to sukcesor z rodziny czy też spoza rodziny, może funkcjonować i realizować założenia dotychczasowego właściciela."
 

Podczas spotkania zaprezentowaliśmy również podjeście Deloitte do pokonywania typowych dla firm rodzinnych wyzwań.

Ponadto zaprezentowaliśmy nowy blok tematyczny „Cyber…niebezpieczeństwo”, w którym przedstawiliśmy aktualny krajobraz i trendy zagrożeń w sieci oraz skutki takich incydentów- zablokowane usługi, wycieki danych, nadużycia finansowe.

Subskrypcja

Subskrybuj na e-mail powiadomienia o nowych wydaniach.

Zobacz wszystkie wydania newslettera "Firmy Rodzinne".

Zarejestruj się

Firmy rodzinne: Henryk Orfinger (Dr Irena Eris S.A. ) | Nagranie wykładu

Firmy rodzinne: Mateusz Kowalewski (Hortimex Plus) | Nagranie wykładu

Nasi goście:

Henryk Orfinger - Współwłaściciel oraz Prezes Zarządu Spółki Dr Irena Eris S.A. Przewodniczący Rady Głównej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. W 2014 roku odznaczony przez Prezdenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskich Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości oraz za osiągnięcia w działalności społecznej.

Mateusz Kowalewski – Prezes firmy Hortimex Plus, działającej na rynku od 28 lat, zajmującej się dystrybucją dodatków do żywności oraz oferującą profesjonalne doradztwo technologiczne z zakresu tworzenia nowych produktów spożywczych i wyborze najlepszych składników i rozwiązań. Ponadto jest współwłaścicielem i prezesem innowacyjnego start-up-u KL Energy zajmującego się projektowaniem funkcjonalnych produktów

Artur Czepczyński - Prezes firm spedycyjncyh ABC-Czepczyński i Simple Way, biura SONRISO – touroperatora specjalizującego się w ofercie dla klientów premium oraz Ośrodka Wypoczynkowego WEZAJ. Członek Zarządu The Family Businness Network Poland oraz Rady Firm Rodzinnych przy Konfederacji Lewiatan. Założyciel Wielokopolskiego Klubu Biznesu. Twórca autorskiego systemu weryfikacji przewoźników SafeCarGo, udzialający się aktywnie na arenie krajowej, w zakresie prewencji masowych kradzieżom ładunków.

Edukacja ekonomiczna

Cykl spotkań dla firm rodzinnych wspiera przedsiębiorstwo ABC Czepczyński, które na co dzień czynnie promuje edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży, popularyzując m.in. książki „Świat pieniądza” oraz realizując program „ABC Ekonomii” w szkołach podstawowych w celu wspierania i rozwoju ekonomicznego wśród najmłodszych, jak i zwiększania świadomości kadry nauczycielskiej dotyczącej ekonomicznych zagadnień.

 

Partnerzy:

Loga Partnerów Pabianice
Czy ta strona była pomocna?