Evenemang

Kontrolluppgifter för utlandsanställda

Nyheter, förändringar och viktiga frågor

Informationsträff i Stockholm, Göteborg och Malmö

Den 31 januari 2018 är det dags att lämna in kontrolluppgifter avseende tjänsteinkomster för inkomståret 2017. Reglerna är i många avseenden komplicerade, särskilt vad gäller personal som är utsänd till eller från Sverige. Nu bjuder vi in till vår årliga informationsträff där vi går igenom viktiga detaljer kring upprättandet av kontrolluppgifter gällande lön och förmåner för utsänd personal.

Vi går bland annat igenom:

  • Nyheter och ändringar i årets kontrolluppgifter
  • Kontrolluppgift för personer från utlandet som arbetar i Sverige
  • Kontrolluppgift vid utlandsarbete
  • Rapportering av inkomst för anställd med A1-intyg (tidigare E101) eller annat utsändningsintyg
  • Rapportering av inkomst för anställd med beviljad skattelättnad som expert/nyckelperson
  • Rapportering av inkomst för anställd vid särskild inkomstbeskattning för utomlands bosatta (SINK)
  • Hur kommer den månatliga rapporteringen på individnivå att ersätta kontrolluppgifterna?

Under och efter genomgången finns möjlighet att ställa enskilda frågor till våra skatteexperter. 

Kontakt

Har du frågor är du välkommen att kontakta någon seminariets föreläsare:
 

Stockholm

Andreas Bråthe
abraathe@deloitte.se

Frida Lindgren
flindgren@deloitte.se

Fanny Rahm
fanrahm@deloitte.se

Göteborg

Alexander Strandberg
astrandberg@deloitte.se

Jonas Blomberg
jblomberg@deloitte.se

Malmö

Charlotta Hansen
chhansen@deloitte.se

Malin Fridell
mfridell@deloitte.se

Caroline Bengtsson
cbengtsson@deloitte.se

Tid och plats

Stockholm
Måndag 4 december
kl 09.00-12.00
Frukost från 08.30

Deloitte, Rehnsgatan 11

Anmälan
Senast den 30 november

Till anmälningsformulär >

 

Göteborg
Torsdag 7 december
kl 08.30-11.30
Frukost från 08.00

Deloitte, Södra Hamngatan 53

Anmälan
Senast den 4 december

Till anmälningsformulär >

 

Malmö
Onsdag 10 januari 2018
kl 09.00-12.00
Frukost från 08.30

Deloitte, Hjälmaregatan 3

Anmälan
Senast den 8 januari

Till anmälningsformulär >