Podcast: Człowiek Biznes Technologia by Wiesław Kotecki

Artykuł

#73 O technologii, która poprawia jakość życia w mieście

Podcast: Człowiek Biznes Technologia by Wiesław Kotecki

Człowiek Biznes Technologia to podcast, w którym prowadzący, Wiesław Kotecki, rozmawia z gośćmi o zmieniającym się świecie. O świecie, w którym coraz większą rolę gra technologia. Świecie, w którym zmieniamy się jako ludzie. Świecie, w którym musi odnaleźć się biznes.

Podcast: Człowiek Biznes Technologia

Gościem siedemdziesiątego trzeciego odcinka mojego podcastu jest Marta Wójcicka, Delivery Methods Promotion Expert w Allegro.pl. Marta jest także aktywistką miejską, społeczną i technologiczną. Zajmuje się tematyką otwartości danych miejskich i cyfryzacją usług publicznych. Jest również zaangażowana w wiele lokalnych tematów miejskich – walkę o zieleń, infrastrukturę publiczną czy rozwój transportu publicznego. Zawodowo zajmuje się digital marketingiem.

Bohaterem naszego dzisiejszego odcinka jest miasto. Z moim gościem rozmawiam o jego związkach z ludźmi oraz przenikającej ten związek technologii. Zastanawiamy się co zrobić, żeby miasto było „smart” nie tylko dlatego, że jest technologiczne, ale też, aby ta technologia służyła jego mieszkańcom. Rozmawiamy także o praktycznych metodach angażowania społeczności w rozwój miast.

„Miasto to jest system i nie da się go tak podzielić, że to jest tylko transport i zajmiemy się tylko transportem, bo z transportu właśnie korzystają np. grupy wykluczone. To jak korzystamy z transportu jest definiowane tym, jak właśnie miasto jest zaprojektowane, bo może czasem nie byłoby konieczności tak intensywnego używania aut, gdyby wszystkie usługi, wszystkie potrzebne obiekty były np. w walking dystans od miejsca zamieszkania. No ale tak nie jest. Nie da się zaprojektować miasta od nowa, zgodnie ze sztuką i z tym co wiemy teraz. Musimy znajdować trochę tak jak ad- hockowe rozwiązania tych problemów, które się w mieście pojawiają’’ – mówi Marta

„Smart cities 3,0 wychodzi od problemów społecznych. I zastanawiamy się, jak je rozwiązać przy użyciu technologii, ale też niekoniecznie. Bo może właśnie takie przejście dla pieszych, które jest bardzo analogowym rozwiązaniem, okazuje się, że bardzo usprawnia jakość życia naszych miastach. I to staramy się robić, czyli tak jak ewoluowała np. idea Smart Cities od pierwszej do trzeciej generacji, tak samo np. hackathony teraz przechodzą ideathony. Ważne, żeby nie zamykać się tylko w tej perspektywie technologicznej. Trzeba tak właśnie szerzej, systemowo patrzeć na problemy, nie zamykając się, że to muszą być konieczne bardzo High-endowe technologiczne rozwiązania, czy najnowsza technologia, która dopiero wchodzi. I nie wiem, jak się sprawdzi naszych miastach’’- opowiada Marta

„Żeby być w stanie zaproponować jakieś rozwiązania transportowe, musimy wiedzieć, skąd, dokąd ludzie jeżdżą i jaki środek transportu wybierają i dlaczego. Sposobów użycia danych jest mnóstwo. Każda decyzja w mieście tak jak i firmie powinna być oparta w jakiś sposób o dane. Korzystanie z tych danych i łączenie danych jest kluczowe. Żeby efektywnie z danymi pracować, musimy połączyć jedne zbiory danych z innymi i uzupełnić dane, których nie mamy’’- tłumaczy Marta

Zapraszam do wysłuchania całej naszej rozmowy.

Audycję „Człowiek. Biznes. Technologia.” Znajdziesz na platformach streamingowych:

YouTube iTunes Android RSS Google Podcasts Spotify TIDAL
Czy ta strona była pomocna?