PESEL ДЛЯ ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ

Artykuł

PESEL ДЛЯ ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ

Що таке номер PESEL і чому його варто мати?

Fundacja Deloitte 23 marca 2022

Відповідно до спеціального закону (Закон від 12 березня 2022 року «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України») українці, які перетнули польський кордон після російського вторгнення, можуть подати заяву на PESEL (пол. Національний ідентифікаційний номер).

Новий спеціальний закон (закон від 12 березня 2022 року Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни), що регулює питання надання допомоги громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни, серед іншого, гарантує біженцям від війни законність перебування в Польщі протягом 18 місяців, починаючи з 24 лютого 2022 року :

 • якщо ці особи легально в’їхали на територію Республіки Польща у період з 24 лютого 2022 р.
 • заявляють про намір залишитися на території Польщі.

Згідно з ним, українці, які перетнули польський кордон після вторгнення Росії, також можуть претендувати на номер PESEL (ПЕСЕЛЬ).

Заяву на отримання номера PESEL для українців можна подавати з 16 березня 2022 року.


Що таке номер PESEL?

Номер PESEL це послідовність з 11 цифр, які індивідуально присвоюються кожній людині. З номеру PESEL можна прочитати дату народження та стать.


Чому варто мати PESEL?

PESEL дозволяє, серед іншого:

 • користуватися медичною допомогою та вакцинацією,
 • отримувати пільги для сімей та допомогу для біженців,
 • відкрити рахунок в банку,
 • зарахувати дитину до школи,
 • вести бізнес,
 • PESEL є податковим ідентифікатором для фізичних осіб.

Які умови має виконати український біженець, щоб отримати номер PESEL?

Заяву на отримання номера PESEL може подати будь-який громадянин України (та дружина громадянина України, який не має громадянства України), який прибув на територію Республіки Польща з 24 лютого 2022 року безпосередньо з території України у зв'язку з бойовими діями, що ведуться на території цієї країни.
Куди подати заяву на отримання номера PESEL?

Заяву на отримання номера PESEL можна подати до найближчого (будь-якого) управління гміни по всій країні. Деякі управління передбачають необхідність запису на прийом заздалегідь з приводу великої кількості заяв.

У Варшаві (Національний стадіон) та у Кракові (Таурон Арена) органи влади запустили пункти масової подачі заяв на отримання номера PESEL.


Зразок заяви

Зразок заяви на отримання номера PESEL у зв’язку з конфліктом в Україні (у двомовній версії: українсько-польській чи російсько-польській) доступна тут: https://mc.bip.gov.pl/ogloszenia/wzor-wniosku-o-nadanie-numeru-pesel-w-zwiazku-z-konfliktem-na-ukrainie.html

Зразок заяви також можна отримати безпосередньо в управлінні гміни.

 

Заповнення заяви

Заява подається особисто в письмовій паперовій формі, з розбірливим власноручним підписом, заповнюється заявником або працівником управління гміни на підставі даних, наданих заявником.

Заява повинна включати, серед іншого, ім’я та прізвище, дату та місце народження, країну народження та громадянство, дату в’їзду до Польщі, Український реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності у заявника).

Щоб додатково отримати довірений профіль, необхідно також вказати контактні дані: адресу електронної пошти та номер телефону. Довірений профіль дозволить дистанційно користуватися послугами, що пропонуються державними та місцевими органами влади (наприклад, подача заяв на отримання грошової допомоги), а також мобільним документом, що підтверджує статус біженця, яким кожен біженець зможе користуватися, наприклад, у відносинах з органами влади чи закладами охорони здоров’я.


Додаткові документи, необхідні для подання заяви

При подачі заяви на отримання номера PESEL необхідно пред’явити документ, що підтверджує особу, на підставі якого ця особа перетнула кордон, наприклад:

 • біометричний паспорт,
 • внутрішній паспорт України,
 • Карту поляка,
 • або будь-який інший документ із фотографією, що посвідчує особу,
 • для осіб віком до 18 років - документ, що підтверджує народження.

Документ, визнаний недійсним, також може бути представлений, якщо він підтверджує особу, яка його пред’являє.

У разі відсутності документів вам доведеться подати декларацію, пам'ятаючи про кримінальну відповідальність за надання неправдивих свідчень.


Фотографія

До заяви також необхідно додати фото, а деякі управління гміни надають можливість зробити таке фото безкоштовно.

Фотографія має відповідати вимогам до ID-картки, тобто має бути кольорова, розміром 35x45 мм, виконана на рівномірному світлому фоні, з рівномірним освітленням, включаючи зображення обличчя у фронтальному положенні від маківки голови до верхньої частини плечей - так щоб обличчя займало 70-80% фотографії.


Відбитки пальців

При поданні заяви знімаються відбитки пальців у особи (старше 12 років), якої стосується заява.


Заява на отримання PESEL для дитини

Присутність дитини віком до 12 років при поданні заяви не обов’язкове – крім випадків, коли особу дитини встановлюють на підставі декларації. Заяву від імені дитини може подати один із батьків, опікун, куратор, тимчасовий піклувальник, призначений судом опіки та піклування, або особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.


Скільки коштує видача номера PESEL?

Послуга безкоштовна.


Скільки часу займає процедура надання номера PESEL?

Процедура надання одного номера PESEL зі взяттям відбитків пальців може зайняти трохи більше 30-40 хвилин. Заявник отримає роздруківку, яка підтверджує, що номер PESEL надано. Усі особи, які з якихось причин не зможуть отримати номер PESEL у день подання заяви, будуть запрошені на наступні дні на конкретні години.

Czy ta strona była pomocna?